Promujemy nasze miasto!

W ramach współpracy ze skautkami włoskimi w tym roku (od 25.07 do 31.07.2017) przyjęliśmy grupę z Rzymu. Wspólnie z harcerkami z 11 HDCzB „Szyszki” oraz 5 WRDH realizowany był program obozu. 


Pierwsze trzy dni oparte zostały na pokazaniu Rumi i walorów turystycznych Gdyni, Sopotu, Gdańska oraz oczywiście Półwyspu Helskiego. Pogoda była raczej deszczowa, ale nie przeszkodziło to w odwiedzeniu Skweru Kościuszki, starego miasta w Gdańsku, molo w Sopocie. Największą atrakcją w Helu okazało się kamienie fok, gdyż było to coś, czego skutki z Rzymu nigdy nie widziały.


Codziennie wieczorem odbywało się podsumowanie w formie ogniska, na którym prezentowane były scenki z dnia. Na pierwsze trzy dni nocleg dla całej grupy został zorganizowany w Domu Harcerza w Rumi, aby następnie pojechać na pod namioty do ośrodka w Potęgowie. 


Tak się złożyło iż jedna z dziewczyn miała urodziny, więc postanowiliśmy zrobić coś nietypowego. Kolacja przy ognisku, pieczone grzanki, kiełbaski i różne pyszności, a na zakończenie duże dwa torty dla wszystkich, które po zdmuchnięciu świeczek i życzeń solenizantka musiała pokroić dla wszystkich uczestników, a było razem 40 osób! Widok tortów wzbudził uśmiech i radość na wszystkich twarzach uczestników ogniska. Dzień minął szybko nie wiadomo kiedy i zrobiło się ciemno. ale to nie koniec… 


W nocy harcerze z 11 HDCzB zorganizowali ognisko na wodzie. Wszyscy musieli ubrać kapoki i na łodziach wypłynąć na środek jeziora łodziami, gdzie czekało zakotwiczone ognisko. Wrażenie było niesamowite: ogień, piękna ciepła noc, świecący księżyc i niebo pełne gwiazd. Ognisko trwało prawie dwie godziny (oczywiście pod nadzorem ratowników WOPR). Drugi dzień to wycieczka do Łeby; wydmy, morze i port w Łebie, a następnie powrót do Domu Harcerza w Rumi.


Niedziela przyniosła dla nas wszystkich niezapomniane wrażenie. Skautki z Rzymu zorganizowały mszę w Domu Harcerza na sali kominkowej i to w dodatku w języku polskim i włoskim – warto było w niej uczestniczyć W poniedziałek wspólne podziękowanie, odjazd autokarem na lotnisko w Modlinie i odlot samolotem do Rzymu.


Do zobaczenia na Harcerskim Szlaku!
Hm Bogdan Formella