Policjanci ostrzegają

Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania lub innych spacerów. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności, nawet jeśli wydaje nam się, że doskonale znamy las. Należy unikać tych obszarów leśnych, które znamy słabo lub nie znamy wcale. Starajmy się nie wybierać do lasu samotnie – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę czy spacer po lesie. Kiedy się zagubimy starajmy się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.

 

Niedawno dyżurny policji otrzymał  zgłoszenie o zagubieniu się w lesie 39-letniego mieszkańca powiatu wejherowskiego. Zgłaszający poinformował, że wybrał się na grzyby, doznał kontuzji i nie wie jak ma wydostać się z lasu. Natychmiast zorganizowano akcję poszukiwawczą i został on szybko odnaleziony. 

 

Policjanci apelują: starajmy się nie wybierać do lasu samotnie – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Kiedy się zagubimy starajmy się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Kiedy jednak odnajdziemy drogę do domu bądź zrezygnujemy z grzybobrania, jak najszybciej skontaktujmy się z kimś bliskim bądź z osobami z którymi byliśmy. Pamiętajmy także o sprawowaniu właściwego nadzoru nad osobami które są pod naszą opieką, które nie są samodzielne, chore, wymagające pomocy medycznej.  W przypadkach takich zaginięć dobrze jest, jak osoba jest wyposażona w telefon komórkowy z GPS albo inne urządzenie z takim nadajnikiem. Dobre przygotowanie się do grzybobrania oraz sprawowanie należytej  opieki nad osobami wymagającymi jej stale, zapobiegnie takim sytuacjom w  przyszłości.

 

(zdjęcie pochodzi ze strony Pomorskiej Policji)