Maraton Pisania Listów także w Rumi

Stacja Kultura Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi już po raz czwarty bierze udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International, który potrwa do 9 grudnia. List można napisać w godzinach otwarcia placówki (od poniedziałku do piątku od 9:00 do 20:00, a w soboty od 10:00 do 15:00). W wypożyczalni głównej Stacji Kultura wystawione są skrzynki na listy, sylwetki bohaterów maratonu, wzory listów, koperty oraz papier i przybory do pisania.

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) – wysyłane są wówczas apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda się poprawić czyiś los.

 

O tym, że Maraton Pisania Listów ma realny wpływ na życie ludzi można przekonać się wspominając drugą edycję, która odbyła się w Stacji Kultura, w 2015 roku. Jednym z bohaterów, w obronie których czytelnicy pisali listy, był Muhammad Bezkhanow z Uzbekistanu, więziony przez lata za redagowanie opozycyjnej gazety i torturami zmuszany, by przyznał się do „przestępstwa przeciwko państwu”. Dodatkowo rząd Uzbekistanu kilka razy przedłużał mu wyrok o następnych kilka lat z powodu rzekomego łamania zasad panujących w więzieniu. 22 lutego 2017 roku Bezkhanow wyszedł na wolność.