Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Rumi

Ogłoszenia na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można było zobaczyć nawet w pociągach SKM. Przypominamy więc gdzie ją obejrzeć i jak w praktyce wykorzystać. Narzędzie umożliwia każdej osobie przekazanie informacji o konkretnych zagrożeniach, np. występujących obok miejsca zamieszkania. Po zgłoszeniu wiadomości są weryfikowane przez funkcjonariuszy.

 

Gdzie można obejrzeć mapę Należy wejść na stronę internetową pomorska.policja.gov.pl, a następnie kliknąć w grafikę przedstawiającą kontur Polski z napisem „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”, znajdującą się po prawej stronie ekranu i na kolejnej stronie w grafikę „Wejście”. Zostaniemy wówczas przeniesieni do nowej strony (należy ona do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, więc jest bezpieczna dla naszych komputerów). Po otworzeniu mapy trzeba jeszcze zaakceptować regulamin, który wyświetli się na pierwszym planie (trzeba przewinąć go w górę i kliknąć w okienko „zgadzam się”). Wówczas wyświetli się mapa całej Polski.

 

 Aby powiększyć dowolny region, klikamy w znak plusa znajdujący się po lewej stronie ekranu, a następnie – przytrzymując lewy przycisk myszki – oglądamy dowolne miejsce. Wybraną miejscowość możemy znaleźć również w alternatywny sposób. Aby to zrobić, należy w pole znajdujące się po lewej stronie na górze (tam, gdzie jest napis „Wyszukaj w Geoportal”) wpisać nazwę miasta.
Grupy zgłoszeń od osób dotychczas korzystających z mapy wyświetlają się po prawej stronie. Aby zobaczyć więcej szczegółów na ich temat, wystarczy kliknąć w wybrane pole. Każda z takich grup ma odróżniający się obrazem, np. przy tych związanych z parkowaniem wyświetli się samochód z wykrzyknikiem, a przy zgłoszeniach dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – butelka z procentem.

 

 Aby dodać nową informację, należy kliknąć w znak plus, który znajduje się w lewym dolnym rogu. Następny krok to wybór kategorii zgłoszenia.
Do wyboru są między innymi akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci, nielegalne rajdy samochodowe, nieprawidłowe parkowanie, niszczenie zieleni, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu lub używanie narkotyków oraz żebractwo.

 

Policjanci przestrzegają, że mapa nie ma służyć do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Na mapie zaznaczamy takie sytuacje, które się powtarzają. Po wyborze kategorii należy wskazać miejsce, gdzie dochodzi do podejrzanych sytuacji (na ekranie pojawi się czarny krzyżyk, którym klikamy w wybraną lokalizację). Następnie uzupełniamy szczegóły zgłoszenia – jeśli je posiadamy – takie, jak opis sytuacji, data, pora dnia lub nocy. Możemy także dołączyć zdjęcie. Na koniec klikamy przycisk „Zgłoś”.

 

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że wiele z przekazanych informacji znalazło potwierdzenie. W naszym mieście oznaczono dziesiątki zdarzeń, najwięcej na Zagórzu i Starej Rumi.