Zjazd Kaszubów w Rumi

Latem przyszłego roku Kaszubi z całego świata spotkają się w Rumi. To u nas, w 2017 roku odbędzie się XIX zjazd!

 

Zjazdy są wielkim świętem, o którym mówi cała Polska. Stały się trwałym elementem kultury kaszubskiej i od 1999 roku organizowane są w różnych miastach. W tym roku zjazd odbył się we Wdzydzach Kiszewskich. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie reprezentowała grupa aż dziesięciu tysięcy uczestników, którzy zapełnili skansen pieśniami, zabawą i kultywowaniem kaszubskiej kultury. Na dwóch scenach wystąpiły zespoły folklorystyczne. Odbył się także konkurs kapel, kabaretów kaszubskich oraz koncert Pawła Ruszkowskiego.

 

Dużym powodzeniem cieszyły się pokazy dawnych rzemiosł, warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania z kaszubskimi pisarzami oraz rejsy Stolemem po tzw. Kaszubskim Morzu, czyli Jeziorze Wdzydzkim. Po południu miały miejsce niezwykle urokliwe koncerty muzyki kaszubskiej we współczesnym brzmieniu. Wystąpili m.in. kaszubskie piosenkarki Damroka, Weronika Korthals i Natalia Szroeder oraz Almost Jazz Group, która zagrała materiał z płyty „Na Kaszebach”, zawierający melodie ludowe w jazzowych aranżacjach.

 

Zjazdy odbywały się już w osiemnastu miejscowościach, ale dotychczas brakowało wśród nich Rumi. To zostanie nadrobione w lipcu przyszłego roku, a póki co można oglądać – po sąsiedzku – jak wyglądał zjazd w Redzie. Tam odbywała się osiemnasta edycja (w 2015 roku):
https://gazetarumska.pl/11497/xvii-swiatowy-zjazd-kaszubow-reda-2015-zdjecia 

 

Zdjęcie ze Wdzydz: Materiały UM Rumia