Stacja Kultura w Rumi ma już dwa lata

Mogłoby się wydawać, że nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi jest zlokalizowana na dworcu od niedawna, ale właśnie teraz mijają dwa lata od chwili uruchomienia i uroczystego otwarcia Stacji Kultura.

 

Od tego czasu mieszkańcy tysiące razy wypożyczali książki, korzystali z czytelni oraz komputerów, uczestniczyli w wernisażach, spotkaniach, warsztatach, a nawet koncertach. Przenosiny z Janowa do nowej lokalizacji dały wiele nowych możliwości, co widać po ilości wydarzeń oraz… wzroście poziomu czytelnictwa w Rumi.

 

Stacja Kultura w Rumi została w takiej formie w jakiej ją teraz znamy zaprojektowana przez pochodzącego z Rumi Jana Sikorę (pracownia Sikora Wnętrza). Zajmuje większość budynku dworca PKP. Pomysł był wielokrotnie doceniany, między innymi w tym roku podczas konkursu Library Interior Design Awards. Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi wygrała w kategorii “Single space desing”, przeznaczonej dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotecznych.

 

Obchody urodzin Stacji Kultura w Rumi – 14 września 2016, godz. 18.00.  

 

Jubileuszowy wieczór uświetni swoim koncertem zespół Vołosi, który zadebiutował w 2010 roku na Festiwalu Nowa Tradycja zdobywając wszystkie regulaminowe i pozaregulaminowe nagrody. W roku 2011 otrzymał Grand Prix Svetozar Stracina dla najlepszego utworu world music w Europie na konkursie organizowanym przez Europejską Unię Nadawców EBU. Vołosi współpracowali z wieloma muzykami, między innymi z Mateuszem Pospieszalskim, orkiestrą AUKSO, Adamem Klockiem, legendą gruzińskiej muzyki Niazem Diasamidze, francuskim zespołem Lo’jo, norweskim Sigrid Moldestad Trio.
W roku 2012 pierwsza płyta zespołu znalazła się w specjalnej selekcji TOP20 World Charts Europe. Od tej pory Vołosi są nieprzerwanie w trasie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.