Biwak na luzie 11 HDCzB

Pod takim właśnie hasłem został zorganizowany biwak przygotowany, aby zastanowić się jak, co, dlaczego i kiedy robić w tym roku harcerskim.

 

Drużyna działa w trzech pionach: Zuchy, Harcerze, Harcerze Starsi (oraz pion wodny czyli żeglarski). Uczestnicy biwaku jako zadanie wspólne mieli wypracować założenia dla całej drużyny, aby każdy miał wpływ na to, co będzie się działo w najbliższym czasie. Nastąpiła burza mózgów przy wieczornym ognisku i padały rózne propozycje, np. wspólna wycieczka na wyspę tropikalną, organizacja zimowych ferii, obóz wyjazdowy “Bieszczady”, udział w rajdach organizowanych w edycjach ogólnopolskich.

 

Tak minęła pierwsza część ogniska. W drugiej była: kolacja, grzanki, kiełbaski i pieczone ziemniaki. Rano silna grupa, którą zorganizował Franek wybrała się do gospodarza po prowiant na śniadanie: jajka, twarożek i największe wyzwanie: mleko od krowy. Był tylko jeden problem: ktoś musiał się zdecydować wydoić krowę. Franek podjął wyzwanie i spisał się na medal. Po śniadaniu czas na relaks, pływanie na żaglach, kajakach, kąpiel w jeziorze i desant dla odważnych. Wspólny obiad, prawdziwe włoskie spaghetti, a po obiedzie spacer i relaks.

 

Zapraszamy do naszej drużyny: https://www.zhprumia.org/kategoria/druzyny-hufca

 

Harcerstwo – tajemnica, przygoda, wyzwanie, przyjaźń, ideały
Nie zrozumiesz, póki tego nie przeżyjesz.
Hm Bogdan Formella