Zobaczcie “Lekcję historii – Cichociemni”

Na koniec lutego (od 25 do 26) odbywała się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja historii – Cichociemni” pod nazwą Kryptonim NEON. Publikujemy fotorelację przygotowaną przez dh Krzysztofa Karczewskiego i dh Mariusza Piotrowskiego.

 

Rajd był organizowany przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

 

Uczestnicy spotkali się w Wejherowie, skąd autokarami dowieziono ich na miejsce startu w Kostkowie. Trasa wiodła lasami przez Dąbrówkę do poligonu w Lisewie. Na trasie wprowadzono uczestników w fabułę rajdu – mieli oni przemycić przez las ukryte pieniądze oraz dokumenty i ukrywać się przed patrolami Niemców. Uczestnicy wyrabiali sobie dokumenty z pieczątkami na wzór niemieckich dokumentów wystawianych w okupowanej Polsce, musieli również rozpalić ognisko za pomocą krzesiwa.

 

W Dąbrówce wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez leśniczych, po czym ruszyli dalej w trasę na podstawie mapy. Po przekroczeniu „granic” poligonu zaczęli zajęcia ze wspinaczki, musieli odszukać zakopane przedmioty za pomocą wyszukiwacza metali, odbyli szkolenie strzeleckie i po zjedzeniu gorącej zupy udali się do bunkra – miejsca zakwaterowania. W szpitalu polowym musieli opatrzyć rannych po bitwie, co było nie lada wyzwaniem, gdyż organizatorzy zaopatrzyli „chorych” bardzo realistycznie.

 

Po szpitalu w namiocie typu NS instruktorzy Centrum Szkoleń Specjalistycznych CSS9MM przeprowadzili prezentację na temat broni palnej i cięciwowej, aby pokazać jakiej broni używano podczas II wojny światowej a jakiej używa wojsko dziś. Dzięki udostępnieniu sprzętu przez Stowarzyszenie “KRS Formoza” udało się przeprowadzić profesjonalne zajęcia na strzelnicy.

 

Nazajutrz uczestnicy mogli wziąć udział w przejażdżce wozami bojowymi po poligonie, otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz podziękowania.

 

W przygotowaniach instruktorom Kręgu Cz.B. i komendantowi Lekcji Historii, druhowi pwd. Krzysztofowi Konopczyńskiemu pomogli członkowie Stowarzyszenia Militarni Gniewino i M.O.S.T.Rangers z Lęborka, którzy przygotowali atrakcje na poligonie. Pogoda dopisała, humory również. Chętnych zapraszamy znowu za rok.