Czy osoby niepełnosprawne w Rumi mają problem?

W czwartek 11 października mieliśmy przyjemność gościć na rozmowie osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. Spotkanie to zostało zorganizowane z naszej inicjatywy, gdyż zdajemy sobie sprawę, że przez ostatnie lata problem tych osób był niewidoczny dla obecnych władz. Brak wsparcia dla tych osób stworzył niestety bardzo duże zaległości w zakresie polityki wsparcia dla niepełnosprawnych mieszkańców Rumi. Zaległości te bardzo trudno będzie zniwelować podczas jednej kadencji, ale zdecydowaliśmy się uczynić wszystko co będzie w naszej mocy, aby to zrobić. Aby realnie pomóc tym osobom wymagane jest pełne zaangażowanie zarówno ze strony przyszłego burmistrza i rady miejskiej oraz rodzin osób niepełnosprawnych.

Rodziny te najlepiej wiedzą jakie środki należy podjąć, aby poprawić ich sytuacje w sposób kompleksowy i realny. Na wczorajszym spotkaniu padło wiele dobrych sugestii oraz uwag co do sposobu w jaki można pomóc. My z tych pomysłów chcemy skorzystać, np. budowa środowiskowego domu samopomocy dla większej niż w analogicznej placówce w Wejherowie, liczby osób (aktualnie Wejherowo oferuje 15 miejsc). Sfinansowanie takie projektu będzie mogło być uzyskane z licznych funduszy celowych centralnych, ministerialnych oraz funduszy pozyskanych z UE. O pieniądze się nie martwimy, gdyż one są do uzyskania. Potrzebna do tego jest przede wszystkim wola oraz moc sprawcza, aby tę wolę przekuć w coś realnego. Ponadto godnym uwagi pomysłem jest powołanie społecznego rzecznika praw osób niepełnosprawnych, który będzie stanowić bezpośredni pomost łączący te osoby z burmistrzem oraz radą miejską. Uważamy, że taka osoba ułatwi i usprawni kontakt i przepływ informacji.

Pomysłów było wiele, chęć pomocy jeszcze większa. Wierzymy, że wspólnie uda nam się zmienić Rumię w miasto, które jest solidarne i gotowe do pomocy. Determinacja tych osób jest godna najwyższego podziwu oraz szacunku i taki też od nas otrzymali. Mamy nadzieję, że po 21 października będziemy w stanie realnie pomóc i wprowadzić te bardzo dobre pomysły w życie. Jednak, aby to uczynić prosimy o poparcie w nadchodzących wyborach. Proszę o pomoc dla nas, żebyśmy my mogli pomóc Państwu.